8. Narodowe Czytanie - zapraszamy do udziału

Biblioteka Publiczna Gminy Sochaczew, Stowarzyszenie Sochaczewskie Wieczory Literackie „Atut” oraz Szkoła Podstawowa w Wyczółkach mają zaszczyt zaprosić wszystkich chętnych do udziału w 8. Narodowym Czytaniu. Para Prezydencka – która akcję objęła honorowym patronatem – na tegoroczną lekturę wybrała zbiór, zatytułowany Nowele polskie. W liście Prezydenta RP Andrzeja Dudy do Rodaków czytamy m.in.

 Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. Takie właśnie są zaproponowane w tym roku do Narodowego Czytania utwory Marii Konopnickiej, Elizy Orzeszkowej, Bolesława Prusa, Władysława Stanisława Reymonta, Henryka Rzewuskiego, Brunona Schulza, Henryka Sienkiewicza i Stefana Żeromskiego. Towarzyszyły one naszym rodakom, kiedy pod zaborami walczyli o suwerenność naszej Ojczyzny i szukali odpowiedzi na wyzwania swoich czasów. Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii. Znajdziemy w nich udane portrety psychologiczne, mistrzowskie opisy i celne diagnozy społeczne, a nade wszystko znakomicie zbudowane fabuły i wyrazistych bohaterów. To dzieła niepowtarzalne i – mimo niewielkich rozmiarów – doniosłe. 

Narodowe Czytanie w gminie Sochaczew odbędzie się 10 września 2019r. w godzinach 9.30 – 11.00 w Szkole Podstawowej i Filii Bibliotecznej w Wyczółkach.

Script logo