Dzień Dziecka

W sobotę 1 czerwca odbył się w Świetlicy Wiejskiej w Żdżarowie piknik z okazji Dnia Dziecka. Na najmłodszych czekało tam wiele atrakcji, w zapewnieniu których mieliśmy również swój udział.
Prezentem od naszej biblioteki było stanowisko Juniora Odkrywcy, przy którym dwie miłe panie wprowadzały dzieci w świat  nauki. Uczestnicy warsztatów mogli wyizolować DNA z cebuli czy zrobić sztuczny wulkan.
Wielcy naukowcy, zanim się takimi stali, też najpierw byli dziećmi...
Opis Juniora Odkrywcy:
"Zajęcia naukowe z Junior Odkrywca obejmowały dwa różne tematy. Pierwszy z nich obejmował zagadnienia z biologii i dotyczył genetyki, drugi związany był z chemią i poruszał tematykę wskaźników chemicznych.

W ramach pierwszych warsztatów dzieci mogły dowiedzieć się co to takiego DNA, gdzie się ono znajduje, jak wygląda i do czego służy komórkom. Można było obejrzeć model tej niezwykłej cząsteczki i łamać języki próbując wypowiedzieć pełną nazwę skrótu DNA - kwas deoksyrybonukleinowy. Każdy z uczestników warsztatów samodzielnie wyizolował, według specjalnego protokołu, DNA z komórek cebuli. Efekty swoich działań dzieci zobaczyły na własne oczy wirując DNA w probówkach typu eppendorf, w profesjonalnej wirówce laboratoryjnej. Zajęcia te pokazały warsztat pracy biochemika, a precyzyjniej biologa molekularnego.

Drugi z warsztatów dotyczył chemii. Okazało się, że chemia wcale nie musi być nudna. Chemia to nie tylko nudne wzory i trudne zadania. Chemia to przede wszystkim zaskakujące i efektowne reakcje chemiczne. W trakcie tych warsztatów dzieci dowiedziały się czym zajmuje się chemia, co to są pierwiastki, roztwory, mieszaniny i reakcje chemiczne. Wykonały efektowne doświadczenia – tzw. kameleony chemiczne. Eksperymenty te polegały na przeprowadzeniu reakcji chemicznych, które skutkują nieoczekiwaną zmianą barwy, po zmieszaniu ze sobą odpowiednich odczynników."

 

Script logo