Narodowe Czytanie w Wyczółkach

W miniony wtorek 10 września w Szkole Podstawowej i Filii Bibliotecznej w Wyczółkach odbyło się 8. Narodowe Czytanie, które zorganizowała Biblioteka Publiczna Gminy Sochaczew wspólnie ze Szkołą Podstawową w Wyczółkach oraz ze Stowarzyszeniem Sochaczewskie Wieczory Literackie „Atut”.

Uczniowie wraz z nauczycielami i gośćmi, zgromadzeni w odświętnie przygotowanym holu szkoły, wspólnie wysłuchali „Katarynki” Bolesława Prusa, która była jedną z ośmiu nowel, wybranych na 8. Narodowe Czytanie przez parę prezydencką.

Wspólne, głośne czytanie jest czymś, co zbliża i jednoczy ze sobą czytających i słuchających. Przypomina ono dawną tradycję rodzinnych spotkań, rozmów i wspólnych lektur z czasów, gdy nie było jeszcze szklanych ekranów i różnego rodzaju elektroniki, która dzisiaj tak często zamyka na dialog i autentyczne spotkanie.

We wtorkowy ranek, słuchający i czytający „Katarynkę” (książka wędrowała z rąk do rąk), mogli zanurzyć się w realiach tej dziewiętnastowiecznej nowelki, które z jednej strony mogą wydawać się dzisiejszemu czytelnikowi odległe, a z drugiej strony są przecież tak bardzo bliskie. Bo choć zmienia się świat zewnętrzny – urządzenia, których człowiek używa i sprzęty, które go otaczają, to ludzkie wnętrze oraz wartości, które to wnętrze kształtują pozostają niezmienne. Doświadczenie w ludzkim życiu radości, miłości, cierpienia – od wieków jest i nadal pozostanie takie samo. I właśnie na tym polega wielkość literatury, że ukazując „to, co niezniszczalne” jest zawsze aktualna, uniwersalna i ponadczasowa. Warto o tym przypominać wszystkim tym, którzy dzieła literackie chcieliby odstawić do lamusa tylko dlatego, że niektóre słowa i nazwy mogą być dziś dla przeciętnego czytelnika niezrozumiałe (w tym miejscu przypominam o istnieniu słowników).

Wtorkowe wydarzenie okazało się być inicjatywą udaną, o czym świadczy fakt, że jego organizatorzy są już umówieni na kolejne Narodowe Czytanie za rok.

Script logo