Spotkanie z Bogusławem Kwiatkowskim poświęcone 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej

W związku z 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej Biblioteka Publiczna Gminy Sochaczew zaprasza do wysłuchania gawędy historycznej zatytułowanej: „Zdań kilka o życiu codziennym mieszkańców powiatu sochaczewskiego w tragicznym wrześniu 1939 roku”

Wykład poprowadzi Bogusław Kwiatkowski – podróżnik, historyk, autor blisko dwudziestu książek historycznych, gospodarz radiowych audycji o tematyce historycznej. (Pod koniec tego roku ukażą się jego kolejne książki o starożytnym Egipcie, o św. Andrzeju Boboli i kolejna o Sochaczewie.)

Spotkanie odbędzie się 13 września 2019r. o godz. 17.00 w Filii Bibliotecznej w Wymysłowie.

W 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej, a w naszym regionie w rocznicę bitwy nad Bzurą, prawie wszyscy przypominają działania militarne i bohaterstwo polskich żołnierzy broniących Ojczyzny, za którą oddali życie. Natomiast mało mówi się o tragicznym losie ludności cywilnej (w tym dzieci), która również zapłaciła wysoką daninę krwi, zamieszkującej Sochaczew i jego okolice przed samymi walkami w obronie miasta (1 – 12 września 1939r.) i tuż po ich zakończeniu (14 – 30 września 1939r.). Autor opowie m.in. o wzruszającym losie sochaczewskich dzieci z miejscowego domu dziecka, o bohaterskim organiście który zginął wynosząc z kościoła Najświętszy Sakrament, o zniszczeniu sochaczewskiej synagogi i kościoła, o bohaterskim sochaczewskim proboszczu, który do ostatniej chwili – inaczej niż władze policyjne, miejskie, powiatowe – trwał „na posterunku”, pocieszał, chrzcił dzieci, udzielał ślubów, ostatniego namaszczenia.

Bogusław Kwiatkowski poruszy też trudne tematy, jak opuszczenie Sochaczewa przez sochaczewskich policjantów, miejskie i powiatowe władze samorządowe już pod koniec pierwszego tygodnia wojny i zostawienie ludności cywilnej. Kto z broniących Sochaczew dowódców później zdradził i przeszedł na stronę hitlerowców. Kwestia grabieży domów i sklepów.

Zapraszamy wszystkie osoby zainteresowane historią tych tragicznych wydarzeń, które w naszym regionie rozgrywały się 80 lat temu.