Warsztaty genealogiczne - program zajęć

Przypominamy, że trwają jeszcze zapisy na warsztaty genealogiczne. Na zgłoszenia czekamy do 31 października. Poniżej przedstawiamy ramowy program zajęć.

Dzień 1
Tematyka spotkania:

1. Moda na genealogię. Dlaczego warto znać przeszłość swojej rodziny? Początkowe planowanie strategiczne poszukiwań, by nie tracić pieniędzy i czasu.

2. My też będziemy kiedyś dla kogoś przodkami. Zostawmy po sobie przejrzyste informacje.

3. Podstawowe pojęcia z zakresu genealogii.

4. Dom rodzinny pełen przeszłości. Od czego zacząć? Jakie i jak gromadzić informacje genealogiczne?

5. Przeszłość rodzinna zapisana na cmentarzach. Internetowe wyszukiwarki grobów.

6. Urzędy Stanu Cywilnego. Akty skrócone i pełne. Akty urodzenia, małżeństwa, zgonu. Bogactwo źródłowe i ograniczenia prawne. Koszty poszukiwań. Jak rozmawiać z urzędnikiem? Psychologia rozmowy.

7. Parafie. Bogactwo źródłowe i ograniczenia. Księgi chrztu, zapowiedzi, małżeństwa, zgony. Jak rozmawiać z duchownym? Psychologia rozmowy.

Dzień 2
Tematyka spotkania:

1. Korzystanie z archiwów państwowych i kościelnych, ze szczególnym uwzględnieniem archiwaliów metrykalnych dotyczących powiatu sochaczewskiego. Adresy, godziny korzystania, formy płatności i ich wysokość, ograniczenia prawne i regulaminowe, możliwości i ograniczenia poszukiwań przez Internet w tych archiwach.

2. Jakie informacje możemy znaleźć w aktach metrykalnych znajdujących się w archiwach?

3. Problematyka metryk w języku polskim, rosyjskim, łacińskim. Data chrztu a data urodzenia. Kwestia kalendarza juliańskiego i gregoriańskiego w metrykach XIX i początkach XX w. w zaborze rosyjskim. Podstawowa terminologia łacińska, kwestia imion w tym języku, datowanie w aktach metrykalnych w XVIII w.

4. Poszukiwania przodków zamieszkujących w przeszłości Kresy (obecnie Litwa, Białoruś, Ukraina). Gdzie konkretnie w Polsce znajdują się kresowe księgi metrykalne, a gdzie dokładnie na Litwie, Białorusi, Ukrainie? Adresy i orientacyjne koszty pozyskania informacji.

5. Inne przydatne źródła: gazety, nekrologi, herbarze, księgi absolwentów, księgi wyborcze, księgi hipoteczne, księgi meldunkowe itp.

6. Typowe błędy popełniane przez początkujących „genealogów”.

Dzień 3
Tematyka spotkania:

1. Przydatne strony internetowe zawierające wyszukiwarki skanów metryk dostępnych online. Jak z nich korzystać? Typowe błędy znajdujące się w wyszukiwarkach, jak sobie z nimi poradzić? Ustalanie miejsca przechowywania oryginalnych dokumentów. Internetowe fora dyskusyjne dotyczące poszukiwań genealogicznych.

2. Bazy danych mormonów i Centra Historii Rodziny w Polsce (Warszawa, Wrocław).

3. Kiedy warto skorzystać z profesjonalnej firmy genealogicznej? Co to oznacza profesjonalna firma genealogiczna? Ile to może kosztować? Dlaczego tak drogo? Jak obniżyć koszty poszukiwań?

3. Jak nie dać się oszukać internetowym oszustom „genealogicznym”?

4. Jak tworzyć drzewo genealogiczne, jakie dane w nim umieszczać? Bezpłatne i płatne programy do graficznego tworzenia drzewa genealogicznego. Ich plusy i minusy.

5. Ile mogą kosztować prowadzone przez nas prywatne badania genealogiczne?

6. Podstawowa literatura przedmiotu, do której warto zajrzeć. Publikacje dla dzieci i młodzieży zachęcające do poszukiwań swoich rodzinnych korzeni.

Script logo