180. rocznica urodzin Marii Konopnickiej

Rok 2022 został uznany Rokiem Marii Konopnickiej. 23 maja przypada 180. rocznica urodzin poetki. Maria Konopnicka była krzewicielką patriotyzmu. Jej twórczość prozatorska, translatorska i dziennikarska zachwycała w Polsce i za granicą. Jest autorką jednej z najważniejszych pieśni narodowych w Polsce – "Roty".

Maria Konopnicka (1842–1910) jest jedną z najwybitniejszych pisarek w dziejach polskiej literatury i autorką pieśni patriotycznej "Rota", która po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku konkurowała z "Mazurkiem Dąbrowskiego" o miano hymnu narodowego.

W uchwale Sejmu RP, ustanawiającej rok 2022 Rokiem Marii Konopnickiej, napisano, że "za pomocą utworów literackich protestowała przeciwko antypolskiej polityce zaborców i niesprawiedliwości społecznej. (...) Współorganizowała protest światowej opinii publicznej przeciwko niemieckim represjom wobec dzieci polskich we Wrześni w latach 1901–1902 i ustawom wywłaszczeniowym. Walczyła o prawa kobiet oraz pomagała uwięzionym z przyczyn politycznych przez rosyjskie władze".

Maria Konopnicka pisała dla osób w każdym wieku. W zbiorach naszych bibliotek są jej książki dla dzieci: "O krasnoludkach i sierotce Marysi", "Jak to ze lnem było", "Co słonko widziało" , "Na jagody". Trochę starszych czytelników zachęcamy do przeczytania opowiadań, między innymi "Nasza szkapa", "Dym", "Miłosierdzie gminy", "Mendel Gdański".

W powyższym tekście wykorzystano materiały zamieszczone na stronie: trojka.polskieradio.pl

Script logo