Lektura na świętowanie niepodległości

11 listopada świętowaliśmy 102. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji zachęcamy Państwa do sięgnięcia po lekturę, która przybliża ten temat oraz podpowiada jak dzieciom mówić o historii Polski, o naszych symbolach narodowych i jak uczyć je patriotyzmu.

Niestety, aktualnie biblioteki są nieczynne, ale gdy tylko będzie to możliwe, zapraszamy do sięgnięcia po wartościową lekturę.

Poniżej prezentujemy niektóre tylko z dostępnych u nas książek, związanych z tematem odzyskania niepodległości. Zacznijmy od książek dla dzieci.

„Nasza paczka i niepodległość. O sześciu polskich świętach” autorstwa Zofii Staneckiej.

Jacek, Maśka, Jagoda, Wiktor i Malinowski każdą wolną chwilę spędzają w tajnej bazie ukrytej w parku. Wspólnie się bawią, rozmawiają, walczą z wrogim gangiem Maciupków… Ich przezabawne przygody stają się punktem wyjścia do rozmów o ważnych dla każdego z nas datach i istotnych wydarzeniach z historii Polski.

„Nasza Paczka i niepodległość” to nie tylko pełna humoru opowieść o grupie przyjaciół, lecz także sześć opowiadań o polskich świętach narodowych i mnóstwo ciekawostek historycznych. W książce zawartych jest wiele zdjęć oraz ciekawych i zabawnych ilustracji, co czyni ją niezwykle atrakcyjną dla młodego czytelnika.

„Polska. Droga do niepodległości”

Jak to się stało, że Polska utraciła niepodległość? W jaki sposób i dzięki komu ją odzyskała? Kim byli Jan Paderewski i Józef Piłsudski? Zapoznaj się z historią polskich walk o odzyskanie wolności i dowiedz się, dlaczego warto obchodzić Narodowe Święto Niepodległości.

„Ignaś. Opowieści patriotyczne” Wioletty Piaseckiej to historia niezwykłego chłopca, który miał tylko dwa marzenia: być kimś i zrobić coś dla Polski. Starał się je realizować przy każdej nadarzającej się okazji, a Polska w owym czasie potrzebowała ogromnego wsparcia, miłości i oddania. Czy pasja i ciężka praca wystarczyły, by pokonać liczne przeciwności losu? Książka o Ignacym Janie Paderewskim będzie wspaniałą lekturą, związaną ze świętem odzyskania niepodległości.

„Mazurek Dąbrowskiego. Historia naszego hymnu” Polskie symbole narodowe takie jak godło, flaga, hymn, polskie święta państwowe to zagadnienia, które zna każdy, ale czy tak naprawdę wie o nich wystarczająco dużo? Co to jest prawo o symbolach narodowych? Czy nie robimy błędów, śpiewając hymn? Jak należy interpretować kolejne strofy hymnu? Kiedy, gdzie i w jakich okolicznościach powstał Mazurek Dąbrowskiego? Co można zobaczyć w muzeum hymnu w Będominie i czy Mazurek Dąbrowskiego zawsze był hymnem Polski? Odpowiedzi na pytania można znaleźć w tej książce. Ciekawe teksty dopełniają kolorowe ilustracje.

„Polskie symbole narodowe. Historia i współczesność” Marka Boruckiego to książka, która zaciekawi czytelników w każdym wieku.

Polskie symbole można podzielić na konstytucyjne i historyczne zwyczajowe. Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej wymienia symbole państwowe: barwy /flaga państwowa/, godło /Orzeł Biały na czerwonym polu/, hymn /Mazurek Dąbrowskiego/ i stolicę /Warszawa/. Inne ustawy mówią o świętach państwowych. Te zwyczajowe, zrodzone w ciągu dziejów, przywodzące pamięć o naszej walce o wolność, o dokonaniach naszych przodków i staraniach o zachowanie niepodległego bytu to Wawel, nekropolie narodowe, kopce krakowskie, Jasna Góra, Grób Nieznanego Żołnierza, zaślubiny z morzem i "Solidarność". Prawie wszystkie symbole pozwalają rozpoznawać nasz kraj poza granicami.

Dorosłym czytelnikom polecamy „Legiony” autorstwa Marka A. Koprowskiego, który w trzech tomach swojej publikacji opisał dzieje Legionów Polskich.

Warto też sięgnąć po książkę Tadeusza A. Kisielewskiego „Piłsudski, Dmowski i niepodległość. Osobno, ale razem”.

Ze szczegółami tych i innych książek można zapoznać się w naszym katalogu, dostępnym w zakładce po lewej stronie ekranu.

Script logo