Dzień Publicznego Czytania Komiksów

W sobotę 28 sierpnia przypada Dzień Publicznego Czytania Komiksów.

Jest to okazja, aby przypomnieć Państwu, że wśród zbiorów w naszych bibliotekach znajdują się także komiksy.

Mówiąc o komiksach nie sposób nie wymienić nazwisk dwóch polskich klasyków tego gatunku, czyli Janusza Christy i zmarłego w tym roku Henryka Jerzego Chmielewskiego (pseudonim Papcio Chmiel).

Janusz Christa to jeden z największych polskich twórców komiksu. Narysował ok. 4700 komiksowych pasków, 700 plansz i olbrzymią ilość ilustracji. Wydał ok. 40 albumów komiksowych w łącznym nakładzie 10 mln egzemplarzy. Stworzone przez niego serie komiksowe Kajko i Kokosz oraz Kajtek i Koko od pokoleń cieszą się mianem kultowych, a ich bohaterowie znani są chyba wszystkim Polakom.” (źródło: https://januszchrista.pl/christa.php)

Drugi z twórców – J.H. Chmielewski zasłynął jako twórca „Tytusa Romka i A`Tomka”. Poza serią książeczek z przygodami trójki przyjaciół, narysował albumy specjalne, popularyzujące historię Polski np. „Tytus, Romek i A’Tomek jako warszawscy powstańcy 1944 z wyobraźni Papcia Chmiela narysowani” , „Tytus, Romek i A’Tomek w Bitwie Grunwaldzkiej 1410 r.” i wiele innych.

Od pewnego czasu nasze komiksowe zbiory wzbogaciły albumy Pawła Kołodzieja, który w sposób przystępny dla młodego czytelnika przedstawia ważne postacie i wydarzenia z historii Polski. Mam na myśli tytuły: „Rotmistrz Pilecki w komiksie”, „Wojna polsko – bolszewicka w komiksie”, „Dywizjon 303 w komiksie”.

Nie brak też propozycji dla najmłodszych jak choćby „Jonka, Jonek i Kleks” Pawła Szarloty czy „Wojtek i Rudy” Piotra Hołody.

Z pełną ofertą komiksów mogą Państwo zapoznać się w naszym katalogu i podczas odwiedzin w bibliotece, gdzie z pewnością odpowiednią dla siebie lekturę znajdą zarówno starsi jak i młodsi czytelnicy.

Script logo